Vyhľadávanie

Kontakt

cestovny ruch

podavkova@kpas.sk

Chorvátsko

Zemepisná poloha

Chorvátsko leží v juhovýchodnej Európe na brehu Jadranského mora a na mnohých malých ostrovoch v Jadranskom mori. Susedí so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou, Maďarskom a Slovinskom.

Členenie

Chorvátsko má členité úzke pobrežie, ale zasahuje aj do vnútrozemia Balkánu. Chorvátsku patria dve tretiny pobrežia Jadranského mora, ktoré je väčšinou kamenisté. Ide o celých 1777 kilometrov pobrežného pásma. Napriek tomu, že Chorvátsko má až 1185 ostrovov, iba 66 je osídlených.

Počet obyvateľov

4,9 mil. obyvateľov

Zloženie obyvateľstva

Náboženstvo - rímskokatolícke, ale aj ortodoxné a muslimské. Zloženie: Chorváti, národnostné menšiny Srbi, Maďari,Česi, Slováci a Taliani.

Hlavné mesto

Hlavné mesto Chorvátska je Záhreb (Zagreb - Zahreb).

Mena

HRK - Kuna

História

Chorvátsko je mladou krajinou. Svoju nezávislosť vyhlásilo v r. 1991 pri rozdelení Juhoslávie a v r. 1992 ho štáty EÚ uznali za nezávislý štát. Aj keď sa zdá, že Chorvátsko je mladý štát, jeho skutočná história siaha až do rímskych čias.

Turistické informácie

Víza

Nie sú potrebné.

Očkovanie

Nie je potrebné.

Vzdialenosť

Vzdialenosť hl. mesta Záhreb od Bratislavy je 278 kilometrov.

Bezpečnosť

Napriek tomu, že len pred nedávnom skončila na Balkáne vojna, bezpečnosť v Chorvátsku je dobrá.

Zdravotníctvo

V Chorvátsku platia medzinárodné dohody o platení výdavkov za ošetrenie. V prípade, že je nutné uhradiť niektoré výdavky na mieste, dajú sa neskôr preplatiť prostredníctvom zdravotného pripoistenia.

Najznámejšie dovolenkové strediská v Chorvátsku

Umag - malebné letovisko ponúka prekrásnu prírodu. Na umagskej riviére nájdete výborné hotely, apartmány, bungalovy a kempingy, ktoré sú k dispozícii od Savudrije do Dajly.
Medzi obľúbené ubytovanie patria: Apartmány Sol Stella Maris.

Novigrad - je stredisko, ktoré je známe stredovekou architektúrou. Večery možno tráviť prechádzkami po romantických uličkách s čarovnou atmosférou.
Medzi obľúbené hotely patria: hotel Maestral, hotel Laguna.

Poreč - je najväčším turistickým centrom na Istrii. Mesto leží mezi zátokou Lima a údolím rieky Mirna. Je známe svojím podnebím, pretože tu nebývajú klasické horúčavy. Tunajšie turistické strediská sú Modrá laguna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená laguna.
Medzi obľúbené hotely patria: hotel Materada, hotel Albatros.

Rovinj - pekné štrkové a okruhliakové pláže a lodný prístav tvoria základ obľúbeného strediska. Domčeky v mestečku Rovinj sú postavené v mediteránskom štýle. Rovinj zaujme návštevníkov krásnou prírodou, ktorá sa rozkladá na 22 ostrovoch.
Obľúbeným hotelom je hotel Valdaliso.

Lovran - meno strediska pochádza od voňavého vavrínu, ktorý je tu tradičnou súčasťou miestnej kuchyne. Stredisko má pekné pláže a čistú vodu.

Opatija - patrí medzi najstaršie a najrozvinutejšie strediská v Chorvátsku. Má udržiavané piesočné pláže, krásne záhrady a parky s pestrou vegetáciou. Patrí medzi vyhľadávané letoviská. Sú tu kvalitné hotely.

Krk - ostrov Krk patrí medzi obľbúbené letovisko. Mesto Krk má významné grécke a rímske pamiatky. Krk je kolískou chorvátskeho jazyka. Pre milovníkov skrytých pláží je Krk ideálnym miestom. Medzi krásne mestá patrí Vrbnik, ktorý má nádherné opevnenie.
Už tradične vyhľadávanými ubytovacími kapacitami sú hotel Valamar Korali, Dražica a Lovorka.

Umag

Krk