Turecko
Zemepisná poloha
Turecko leží na Maloázijskom polostrove a na juhovýchodnej časti Balkánskeho polostrova. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii a menšia k Európe. Oddeľuje ich prieliv Bospor a Dardanely a Marmarské more. Turecké brehy obmýva niekoľko morí. Na severe je to Čierne more, na západe Egejské a Marmarské a na juhuStredozemné more. Turecko susedí s viacerými krajinami. V európskej časti susedí s Bulharskom a Gréckom. V ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou.
Členenie
Turecko je pomerne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú iba v európskej časti. V ázijskej časti je veľká časť územia rozložená na náhornej plošine, obklopenej pohorím Pontus a Taurus. Obidve pohoria dosahujú výšku medzi 3 až 4 tisíc metrov nad morom. Najvyšší vrch Turecka Veľký Ararat sa nachádza v Arménskej vysočine. Jeho nadmorská výška je až 5.165 m. Pobrežie Turecka je tvorené väčšinou strmými zrázmi a je výrazne členité. Príjemné pláže sa vyskytujú hlavne na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori.
Politicky sa Turecko člení na provincie a tie sa ďalej delia na kraje.
Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menšín, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Ostatné menšiny tvoria Arabi, Čerkesi, Gruzínci, Gréci, Bulhari a ďalšie národnosti. Prevažná časť obyvateľstva sa hlási k islamu, ale časť vyznáva kresťanstvo a židovské náboženstvo.
Hlavné mesto
Hlavné mesto Turecka je Ankara.
Mena
TRY - Turecká líra (resp. Nová turecká líra platná od 1.1.2005)
1 TRY = 100 kurušov
Turistické informácie
Víza
Sú potrebné. Pri krátkych cestách je možné víza zakúpiť hneď na letisku po príchode do Turecka. Cena víza je 15 EUR a platí 30 dní.
Očkovanie
Pri krátkodobých dovolenkách na Tureckej riviére nie sú vyžadované, ale pri dlhších cestách je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.
Vzdialenosť
Letecky približne 3 hodiny.
Bezpečnosť
V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni. Celkovo sa bezpečnostná situácia v Turecku v poslednom desaťročí výrazne zlepšila.
Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na dobrej úrovni. Keďže zdravotné služby sú platené, je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie ešte pred cestou.
Turistická sezóna
Turecko patrí medzi krajiny, kde je leto veľmi dlho. Preto je vyhľadávanou destináciou od skorej jari do neskorej jesene. Vnútrozemie je vhodnejšie navštíviť mimo letných mesiacov, pretože cez prázdniny tu bývajú úmorné horúčavy.
Jazyk
Úradným jazykom je turecký jazyk. Veľká časť obyvateľstva používa kurdský jazyk.
Počasie a podnebie
Turecko leží v subtropickom pásme. Príjemné podmienky sú na pobreží Stredozemného mora. V lete sa teploty blížia k 40 stupňom Celzia. Príjemné počasie je na južnom pobreží i v zime, aj keď trocha daždivé. Vo vnútrozemí sa však podnebie blíži ku kontinentálnemu typu. Letá tu bývajú horúce a zimy studené. V Arménskej vysočine bývajú tuhé mrazy a teploty klesajú až na mínus 20 stupňov Celzia. V Istanbule sa priemerné teploty pohybujú od plus 5,6 stupňa C v januári až po 23,1 stupňa C v júli. V hlavnom meste Ankare je priemerná teplota v zime výrazne nižšia (mínus 0,7 stupňa C) v porovnaní s Istanbulom. Letné teploty sú tu približne rovnaké. Ročné zrážky sa v Turecku pohybujú priemerne na úrovni 400 až 700 mm. Výnimku tvorí pobrežie Čierneho mora, kde naprší až 2.500 mm.
Bodrum - priamo mestečko Bodrum ako aj stredisko Gumbet ponúkajú rušný nočný život s množstvom barov, taverien, reštaurácií a diskoték. Mnohé z nich sú naozaj vychýrené a ponúkajú úžasnú laserovú show. Pláže v Bodrume sú štrkové a v Gumbete piesočnaté. Na prímorskej promenáde v Gumbete lemovanej palmami, barmi, reštauráciami nájdu turisti sympatické minigolfové ihrisko. Asi 10 km od Gumbetu sa nachádza rozsiahly vodný park Dedeman.
Side - romantické stredisko s krásnymi zlatistými plážami. Pýchou strediska je množstvo historických pamiatok od 2. storočia pred n.l., nádherné uličky s množstvom barov, obchodíkov s nádychom Orientu. Medzi hlavné atrakcie strediska patrí divadlo Aspendos (postavné v r. 167 nášho letopočtu), rímske kúpele, agora, byzantská bazilika a kostol. Meno strediska Side je anatolského pôvodu. V preklade znamená granátové jablko. Okrem obľúbených granátových jabĺk tu v hájoch a sadoch rastú citóny a pomaranče.
Turisti určite ocenia, že počas letnej sezóny sa v centre mesta Side nejazdí autami, preto posedenie v baroch, kaviarňach, či reštauráciach bude určite nerušené. Doporučujeme ochutnať typický kebab.
Manavgat - nachádza sa neďaleko Side. Manavgat leží asi 4 km od mora a je obklopený lesmi, ktoré sú nádherne zelené vďaka životodarnej rovnomennej rieke, ktorá preteká cez Manavgat. Prírodnou atrakciou sú vodopády Büyük Selale a Kücük Selale, jazero ako aj píniový les. Hotely sú vystavané väčšinou priamo alebo niekoľko sto metrov od krásnej piesočnej pláže. Vstup do mora je pozvoľný, čo ocenia najmä rodiny s deťmi.
Alanya - známe stredisko ležiace na Tureckej riviére. Stredisko sa hrdí dlhou piesočnatou plážou Kleopatra Beach. Z pamiatok vyniká Červená veža z r. 1226. Na prvom poschodá je etnografické múzeum. Kúsok za mestom sa oplatí navštíviť starý hrad (Citadela), múry ktorého majú dĺžku až 6,5 km.. Pre milovníkov prírody doporučujeme návštevu jaskyne Damlatas, ktorej výzdoba vznikala 15 tisíc rokov. Teplota v jaskyni dosahuje 22 stupňov C, pričom ovzdušie je priaznivé aj pre astmatikov.
Neďaleko Alanye sa nachádza aj jaskyňa Dim, ktorá poskytuje svojim návštevníkom nádherný pohľad na scenérie stalaktitov a stalagmitov. Súčasťou jaskyne je malé jazero.
Antalya - mesto Antalya leží pod pohorím Taurus. Od Antalye sa tiahne nádherná dlhá pláž až po Alanyu. Celá oblasť ponúka množstvo športových aktivít: plávanie, windsurfing, vodné lyžovanie, potápanie, veslovanie, horolezecké túry a pod. V Antalyi je veľký aquapark.
Konakli - malé príjemné stredisko na Tureckej riviére s piesočnatými plážami. Vstup do mora je lemovaný kamenitými plochami.